Stara cesta 13
1356 Dobrova
Spoštovani!
Kakšna je bila poselitev v Polhograjskem hribovju v prazgodovini? Kaj nam odkrivajo arheološke najdbe in kaj lahko razberemo iz topografije ter pisnih arheoloških virov? Vabljeni na predstavitev arheoloških najdišč med Soriškim poljem in Ljubljanskim barjem.
Evropski dnevi arheološke dediščine 2020
Organizator: domačija Pr' Lenart na Belem pri Katarini, Belo 1, 1215 Medvode
Termin: nedelja 21. 6. 2020 ob 19. uri, v primeru izrazito slabega vremena bo dogodek odpovedan
Tema: Prazgodovinska najdišča v Polhograjskem hribovju
Predavateljica: mag. Barbara Hofman
KONTAKT: prlenartovih@gmail.com, 031 712227
Javna predstavitev za širšo javnost.
Brezplačno.
Za vse navdušence nad arheologijo in za gurmane lokalne zgodovine, za aktivne raziskovalce preteklosti ter za umirjene obiskovalce razstav, tudi letos so tukaj Evropski dnevi arheologije – EDA 2020!
O Evropskih dnevih arheologije
Že leta 2010 je francosko Ministrstvo za kulturo Nacionalnemu inštitutu za preventivne arheološke raziskave (Institut National de Recherches Archéologiques Préventives oz. INRAP) zaupalo so-organizacijo in promocijo Nacionalnih dnevov arheologije (Journées Nationales de l’Archéologie oz. JNA).
Tridnevni praznik arheologije, ki vsako leto poteka na začetku poletja, združuje vse, ki se ukvarjajo z arheologijo in približujejo javnosti tako zaklade kulturne dediščine kot tudi skrivnosti stroke. Izvajalci arheoloških izkopavanj, raziskovalne organizacije, univerze, muzeji in arheološka najdišča ali parki, laboratoriji, združenja, arhivi in lokalne oblasti se združijo v želji po organizaciji raznolikih dejavnosti za obiskovalce. Pri obveščanju javnosti sodelujejo tako različne Službe za odnose z javnostmi posameznih organizatorjev kot lokalni in nacionalni mediji.
V letu 2019 je želja po praznovanju arheologije prerasla državne meje in v lanskem letu se je Franciji prvič pridružilo še 16 evropskih držav. Med najbolj uspešnimi je bila po zaslugi vseh lanskoletnih organizatorjev dogodkov in aktivnosti ter neutrudnih obiskovalcev prav Slovenija!
O Evropskih dnevih arheologije v Sloveniji
V letu 2019 je 16 sodelujočih organizatorjev (Dolenjski muzej, Goriški muzej, Inštitut in Oddelek za arheologijo in dediščino UP FHŠ -Simonov zaliv, Knjižnica Makse Samsa, Koroški pokrajinski muzej, Loški muzej Škofja Loka, Medobčinski muzej Kamnik, Mestni muzej Ljubljana, Mestni muzej Krško, Posavski muzej Brežice, Oddelek za arheologijo Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Pokrajinski muzej Ptuj-Ormož, Tolminski muzej, Zavod Krasen Kras, Zavod Svibna, ZVKDS Center za preventivno arheologijo) ob krovni organizaciji, ki je potekala preko Arheoportala, Slovenskega arheološkega društva in Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, med 14. in 16. junijem pripravilo 35 brezplačnih dogodkov, ki se jih je udeležilo preko 1.336 obiskovalcev.
Tudi zaradi tega je krovni organizator INRAP prepoznal praznovanje Evropskih dnevov arheologije 2019 v Sloveniji kot primer dobre prakse in ga na mednarodnem srečanju v Parizu decembra 2019 postavil ob bok najboljšim v Evropi.
V letu 2020 je preštevilne načrte preprečila pandemija COVID-19, med katerimi tudi doživetja arheologije, dediščine in kulture niso izjema. Praznovanje arheologije je, tako kot številne aktivnosti po svetu, poiskalo podporo in priložnosti v digitalnem svetu ter razširilo možnosti sodelovanja preko svetovnega spleta. Zato je letos v evropskem merilu več pozornosti namenjene dogodkom, dostopnim preko spleta. Tako se lahko s pomočjo ključnika #Archeorama in spletne strani https://journees-archeologie.fr/ udeležite spletnih iger ter vodenj ali predavanj v živo, si ogledate videe, podkaste ali dokumentarne filme in zbirke, ki jih pripravljajo tudi druge evropske države.
Ob uspešni zajezitvi širjenja koronavirusa SARS-CoV-2 in ob sproščanju ukrepov zaradi pandemije bolezni COVID-19 predvsem pa v želji po doživetem kulturnem ter izobraževalnem udejstvovanju, se je v Sloveniji Evropskim dnevom arheologije – EDA 2020 pridružilo 14 organizatorjev preko 20ih dogodkov, aktivnosti in pobud.
Program Evropskih dnevov arheologije 2020 si lahko podrobneje pogledate na spletni strani Arheoportal http://www.arheoportal.si/evropski-dnevi-arheoloske-dediscine-2020/dnevi-evropske-arheoloske-dediscine2020/