Stara cesta 13
1356 Dobrova
Pri JP Voka-Snaga d.o.o. pogosto opažajo številne nepravilnosti v zvezi z odlaganjem odpadkov v zabojnike na zbiralnicah (ekootokih). Poleg zabojnikov se nabirajo odpadki, ki spadajo v zbirni center oziroma je zanje treba naročiti kosovni odvoz. Odpadki so namesto v zabojnik odloženi poleg njega, kopičijo pa se tudi vrečke z odpadki, ki v zabojnike na ekootoku ne spadajo.
Ekootoki so posebej urejeni prostori na javni površini, kamor lahko občani prinesemo ločene komunalne odpadke, ki ne spadajo v domače zabojnike. Zakonodaja s področja ravnanja s komunalnimi odpadki narekuje, da mora biti postavljen najmanj en ekootok na 500 prebivalcev, v občini Dobrova - Polhov Gradec pa razmerje znaša približno 180 prebivalcev na en ekootok. V naši občini se jih namreč nahaja 44.
V letu 2021 je JP Voka-Snaga d.o.o. z ekootokov umaknila zabojnike za embalažo.
Vsi občani imamo namreč na svojih zbirnih mestih lastne zabojnike za embalažo. Če zabojnik za embalažo ne zadostuje potrebam našega gospodinjstva, lahko brez dodatnega plačila naročimo večjega ali dodatnega. To storimo tako, da izpolnimo obrazec za sporočanje sprememb, ki je dostopen na www.vokasnaga.si in www.mojiodpadki.si v rubriki »Naročanje in obrazci« oziroma »Naročila«.
Pravne osebe so skladno s področno zakonodajo (lokali, restavracije, trgovine …) dolžne s posebno pogodbo urediti prevzem in odvoz ločeno zbrane odpadne embalaže (plastične, kartonske, papirnate, steklene), ki nastaja pri opravljanju proizvodne, trgovinske in storitvene dejavnosti.
Ekootoki so posebej urejeni prostori na javni površini, kamor lahko občani prinesemo ločene frakcije komunalnih odpadkov, ki ne spadajo v domače zabojnike. Embalaže na ekootokih ne bomo več zbirali. Ekootoke zdaj sestavljata dve vrsti zabojnikov, in sicer za papir in steklo. Zabojniki s papirjem se praznijo vsake tri tedne, zabojniki s steklom pa vsaka dva tedna.
Na nepravilnosti pri odlaganju odpadkov in nasmetenost v okolici ekootokov pa opozarjajo tudi občani sami. Nekateri namreč še vedno ne upoštevajo pravil, ki veljajo za zbiranje odpadkov na ekootokih. Za urejeno okolico ekootokov skrbi tudi Režijski obrat, vendar odgovornost za ravnanje s svojimi odpadki najprej nosi vsak posameznik sam.