Stara cesta 13
1356 Dobrova
Pravilno ločevanje odpadkov
Obveznost vseh občanov je, da svoje odpadke pravilno ločujemo in jih odlagamo v ustrezne zabojnike. Pri tem si lahko pomagamo tudi z e-abecednikom odpadkov na www.mojiodpadki.si – v polje preprosto vpišemo odpadek, za katerega želimo izvedeti, v kateri zabojnik ga odložit in s klikom se nam prikaže odgovor. Gre za koristno pomagalo, saj se srečujemo z vedno novimi izdelki in kombinacijami materialov, ki pa predstavljajo pravi izziv pri ločevanju odpadkov. Veste med katere odpadke spadajo kartuše, flomastri, laki za nohte, če naštejemo le nekaj vsakdanjih predmetov? Spadajo med nevarne odpadke, za vse ostale pomisleke, pa si le oglejte spletno stran na zgornji povezavi.
Kdo nadzoruje naše ravnanje z odpadki?
Kaj pa se zgodi, če se pri ravnanju z odpadki ne bomo držali pravil? Na nepravilno ravnanje z odpadki nas bo z obvestilom na zabojniku najprej opozorila Voka Snaga, za ponavljajoče nepravilno ravnanje pa lahko medobčinski inšpektorat, ki je pristojen za nadzor, izda tudi globo. V primeru, da zasledimo nepravilno ravnanje z odpadki, pa se občani lahko tudi sami obrnemo na Medobčinski inšpektorat in redarstvo.
Kaj storiti, ko imamo bioloških ali mešanih komunalnih odpadkov več kot običajno?
Kadar imamo bioloških in/ali mešanih komunalnih odpadkov več kot običajno, jih lahko pospravimo v 50- ali 100-litrske tipizirane vrečke Voke Snage in jih na dan odvoza postavimo zraven ustreznega zabojnika. Naenkrat lahko pripravimo do pet vreč, pri čemer teža posamezne vreče ne sme presegati 10 kilogramov. Vreče so naprodaj prek spleta (www.vsezaodpadke.si/vokasnaga) in v Centru ponovne uporabe na Povšetovi 4 v Ljubljani.
Če velikost zabojnika ne ustreza več vašim potrebam, lahko naročimo večji ali dodatni zabojnik. Naročilo večjega/dodatnega zabojnika za embalažo ne prinaša dodatnih stroškov, upoštevajte pa, da na ceno, ki jo plačate za storitve ravnanja z odpadki, vplivata velikost črnega in rjavega zabojnika.
Zadnje čase se poleg zabojnikov na številnih lokacijah nabirajo odpadki, ki spadajo v zbirni center oziroma je zanje treba naročiti kosovni odvoz, številni odpadki pa so namesto v zabojnike odloženi poleg njih. Ob tem Voka Snaga opozarja, da je odlaganje odpadkov poleg zabojnikov strogo prepovedano. Namesto tega odpadke raje odpeljimo v zbirni center ali pa naročimo odvoz kosovnih odpadkov.
Zbirni centri
V zbirnih centrih odpadke sprejemajo brezplačno, za nekatere odpadke pa veljajo količinske omejitve. In sicer za gradbene odpadke in izolacijske gradbene materiale (0,5 m3 ), pnevmatike (5 gum), kosovne odpadke (3 m3 ), zeleni odrez (1,5 m3 ), salonitne plošče (evropaleta do višine pol metra) in pohištveni les (2 m3 ). Gradbene odpadke sprejemajo samo v Zbirnem centru Barje.
od 1. novembra do 31. marca: od ponedeljka do sobote, od 6. do 18. ure od 1. aprila do 31. oktobra: od ponedeljka do sobote, od 6. do 20. ure
ZAČASNI ZBIRNI CENTER POVŠETOVA od torka do sobote, od 11. do 18. ure, ob nedeljah, ponedeljkih in praznikih zaprto
Zbirni centri so ob praznikih zaprti. |
Zabojniki se morajo nahajati na zasebni površini
Občinska zakonodaja določa, da morajo vsi zabojniki za smeti, tudi tisti za embalažo in papir, stati na zasebni površini. V naši občini je to Odlok o zbiranju komunalnih odpadkov v Občini Dobrova - Polhov Gradec (Uradni list št. 77/2012). Voka Snaga zato uporabnike prosi, da zabojnike na dan odvoza do 6. ure zjutraj postavimo na prevzemno mesto; to je na rob javne površine, kjer se smetarsko vozilo lahko ustavi in izprazni zabojnik. Ostale dni pa moramo imeti zabojnike umaknjene z javne površine, da ne ogrožajo njene uporabe – zabojniki na pločnikih, cestiščih in drugih javnih površinah so namreč nevarni za pešce, kolesarje in voznike. Če smo bolj pozabljive narave, pa nas na odvoz odpadkov lahko en dan prej opozori brezplačen SMS opomnik. Nastavite si ga lahko na spletni strani www.mojiodpadki.si, preko aplikacije Moji odvozi. Prav tako moramo občani poskrbeti, da naši smetnjaki niso prevrnjeni, njihov okolica pa nasmetena.
Za več informacij v zvezi z odpadki lahko obiščete spletni strani www.vokasnaga.si in www.mojiodpadki.si ali pa podjetju pišete na vokasnaga@vokasnaga.si oz. pokličete v Center za pomoč in podporo uporabnikom na telefonsko število 01/4779-600.