Zaznali smo, da nekateri lastniki zasebnih zemljišč ob občinskih cestah ne obrezujejo vegetacije, kar zmanjšuje varnost udeležencev v prometu, saj razraščena vegetacija ovira normalen prehod pešcev in vozil ter zmanjšuje preglednost pri vključevanju na cesto.
Vzdrževanje vegetacije ob cestah je tudi zakonsko določeno:
Zakon o cestah(Uradni list RS, št. 132/22, 140/22 – ZSDH-1A, 29/23 in 78/23 – ZUNPEOVE) v 1. odstavku 6. člena določa, da je prepovedano izvajati ali opustiti kakršna koli dela na javni cesti, na zemljiščih ali na objektih ob javni cesti, ki bi lahko škodovala cesti ali ogrožala, ovirala ali zmanjševala varnost prometa na njej.
Zakon o cestah v 110. členu nadalje določa, da v območju nivojskega križišča občinskih cest, križišča ceste z železniško progo ali v območju cestnih priključkov na občinsko cesto ter na notranjih straneh cestnih krivin ni dovoljeno postaviti kakšne koli vegetacije, objektov, naprav in drugih predmetov, ter storiti karkoli drugega, kar bi oviralo preglednost cest, križišč ali priključkov.
Pravilnik o rednem vzdrževanju javnih cest(Uradni list RS, št. 38/16 in 132/22 – ZCes-2) v 18. členu določa, da se na površinah, ki so sestavni del ceste, vegetacija kosi, obrezuje in seka najmanj v takem obsegu, da sta zagotovljena prosti profil ceste in predpisana preglednost, da so vidne in dostopne prometna signalizacija in prometna oprema ter cestne naprave in druge ureditve. Vzdrževati je treba tudi cesti bližnja drevesa in druge zasaditve, ki lahko ogrožajo cesto ali promet na njej.
Pravilnik o projektiranju cest(Uradni list RS, št.91/05, 26/06, 109/10 – ZCes-1, 36/18 in 132/22 – ZCes-2) v 4. odstavku 48. člena določa, da je prosti prometni profil pešcev višine 2,50 m, v 70. členu pa določa, da je v območju površin, potrebnih za preglednost ceste, dopustna zatravitev in zasaditev grmovnic, katerih višina rasti ne presega 0,75 m.
Medobčinski inšpektorat redno izvaja nadzor nad onesnaženjem vozišč in ustreznostjo vzdrževanja vegetacije ob cestah. Kar ni ustrezno porezano, služba za redno vzdrževanje obreže ne glede na vrsto vegetacije (okrasne grmovnice, sadno drevje …), da zagotovi minimalno polje preglednosti. Občane in občanke zato prosimo, da v izogib slabi volji sami redno skrbijo za urejenost njihovih živih mej, dreves, grmičevja in ostale vegetacije ob cestiščih in pločnikih. Skrb za rastje je še posebej nujna v pomladnih in poletnih mesecih, ko se le-to razraste. Hvala, ker skupaj z nami skrbite za urejeno in varno okolje!
Dostopnost za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti
Zakon o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA), ureja ukrepe za zagotovitev dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij zavezancev po tem zakonu za vse uporabnike, zlasti za uporabnike z različnimi oblikami oviranosti. Ta zakon se uporablja za državne organe, organe samoupravnih lokalnih skupnosti in osebe javnega prava
Spletna stran za nemoteno delovanje uporablja piškotke
Spletna stran za delovanje uporablja samo nujno potrebne piškotke, za katere ne potrebujemo vaše privolitve. Brez namestitve teh piškotkov, vam nemotenega dostopa do spletne strani ne moremo omogočiti.
Za več informacij si preberite Politika piškotkov.