Stara cesta 13
1356 Dobrova
Občinski svet Občine Dobrova - Polhov Gradec je na svoji 6. redni seji, na osnovi izdelanega Elaborata o oblikovanju cene storitev gospodarske javne službe v letu 2022 in 2023, določil in potrdil cene storitev gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo na območju Občine Dobrova - Polhov Gradec, in sicer kot sledi:
- potrjena cena omrežnine javne infrastrukture za faktor 1 (velikost vodomera DN 20) znaša 4,7884 eurov/mesec;
- Občina bo subvencionirala 50 % omrežnine za gospodinjske uporabnike in uporabnike, ki izvajajo nepridobitno dejavnost, kar znaša 2,3942 eurov/mesec za faktor 1 (velikost vodomera DN 20);
- cena za opravljanje javne službe (vodarina) znaša 0,9340 eurov/m3 .
Dvig cene vodarine in omrežnine bo veljal s 1. 1. 2024.
Primer izračuna dviga cene za štiričlansko družinsko hišo
Zgoraj omenjeno povišanje cene bo za štiričlansko družino z mesečno porabo vode med 10 in 13 m3/mesec pomenilo povišanje cene vodarine in omrežnine skupaj za od 6 do 8 evrov mesečno. Danes plačuje štiričlanska družinska hiša za vodarino in omrežnino 6,70 evrov na mesec oz. 20,22 evrov na 3 mesece, za odpadno vodo od VOKE SNAGA pa 16,50 evrov na mesec oz. 49,00 evrov za 3 mesece.
Enkrat letno zakonsko preverjanje cene vodarine in omrežnine
Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12, 76/17, 78/19 in 44/22 – ZVO-2) je pričela veljati 1. januarja 2013. V skladu s 6. členom uredbe, izvajalec javne službe enkrat letno izdela obračunske cene opravljenih storitev in jih primerja s potrjeno ceno za preteklo obračunsko obdobje. Enkrat letno pripravi poračun opravljenih storitev za preteklo obračunsko obdobje, ki pa se upošteva pri izračunu predračunske cene za naslednje obdobje. Če ugotovljena razlika med potrjeno ceno in obračunsko ceno glede na dejansko količino opravljenih storitev v preteklem obračunskem obdobju presega 10 % od potrjene cene, je izvajalec dolžan predlagati ceno in jo poslati pristojnemu občinskemu organu, ki prične postopek potrjevanja cen. Pri oblikovanju cen storitve oskrba s pitno vodo v letu 2023 so upoštevani načrtovani stroški in načrtovane količine opravljenih storitev, ki temeljijo na stroških in količinah iz leta 2022 (zaključni račun 2022).
Analiza in razlogi za povišanje cene vodarine in omrežnine
Občinski svet je bil na redni seji seznanjen, da je bila cena za vodarino in omrežnino v občini Dobrova - Polhov Gradec nespremenjena vse od leta 2011, oz. od takrat, ko so jih potrdile posamezne krajevne skupnosti oz. takratni vodovodni odbori. V letu 2015 je občina izdelala Elaborat, ki je že izkazoval bistveno povišanje cene vodarine in omrežnine, vendar občina ni sledila navodilom elaborata in navodilom zakonodajalca. Tako je z namenom ohranjanja (pre)nizkih cen pokrivala izgubo iz proračunskih sredstev, ki bi jih lahko namenila za razvoj občine.
Občina je tako vsako leto zaradi prenizke cene vodarine in omrežnine za vzdrževanje sistema in investicije v posodobitev vodovodnega sistem ustvarila velike izgube. V zadnjem letu na primer za 264.440 evrov (Tabela 1). Tudi zaradi več let akumulirane izgube na vodovodih je občina v letu 2022 morala za osnovno delovanje vzeti 3,2 milijona evrov kredita za dobo 10 let, saj vodovodni sistemi finančno niso bil vzdržni.
Tabela 1: Prihodki in odhodki vodarine in omrežnine v letu 2022
Da je letnim elaboratom za izračun cene vode potrebno slediti, se zavedajo vse občine v Sloveniji. Z redno analizo in sledenjem stroškom in prihodkom lahko kot dobri gospodarji lokalne skupnosti vzdržujejo in gradijo potrebno osnovno infrastrukturo in skrbijo za preskrbo z vodo na neprofitni način, kot jih zavezuje zakonodaja. Če primerjamo cene nekaterih drugih občin (Tabela 2), lahko vidimo, da jim letni elaborati nalagajo višje cene, kot jih predlaga elaborat naši občini za leto 2023, kar pomeni, da imajo stroške z vzdrževanjem vodovodov že sedaj višje. Mi pa si bomo prizadevali, da bomo primerljivo nizke stroške vzdrževanja imeli še naprej.
Tabelo 2: Primerjava cen brez DDV po občinah – oskrba s pitno vodo na dan 1. 9. 2023
Razlike med omrežninami so posledica razlike v infrastrukturi in gostote poselitve, razlike med storitvami pa posledica potrebnih tekočih vlaganj, predvsem pa tehnološke opremljenosti gospodarske javne službe. Ne glede na to, da je nova izračunana cena še vedno nizko v primerjavi z ostalimi občinami, bo občina Dobrova - Polhov Gradec sofinancirala 50 % omrežnine.
Občanom bomo tudi v prihodnje zagotavljali čisto in zdravo pitno vodo
V kolikor želimo v občini Dobrova - Polhov Gradec vzdrževati in posodabljati v povprečju več kot 30 let stare vodovodne sisteme, zagotavljati ustrezno redno in kvalitetno pitno vodo ter imeti uravnotežen finančno vzdržen sistem, je naša občina po 12 letih primorana povišati cene vodarine in omrežnine in zagotavljati občanom tudi v prihodnje čisto in zdravo pitno vodo.
Voda je naše bogastvo in poskrbimo, da ga ohranimo.