Stara cesta 13
1356 Dobrova
Med 17. in 23. januarjem 2022 je potekal 16. Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Ob tej priložnosti je Onkološkem inštitutu Ljubljana povzel dogajanje v programu ZORA v preteklem letu in pozval ženske k udeležbi v presejalnem programu ZORA in rednim preventivnim ginekološkim pregledom.
Rak materničnega vratu (RMV) je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov pri svojem izbranem osebnem ginekologu, je verjetnost, da bo zbolela s tem rakom, izjemno majhna. Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je novembra 2020 uradno lansirala globalno strategijo za eliminacijo prvega raka na svetu – RMV. Slovenija s programom ZORA že dosega dva od treh ciljev, ki so nujni za eliminacijo RMV: več kot 70-odstotno udeležbo žensk v programu ZORA in učinkovito zdravljenje predrakavih in rakavih sprememb materničnega vratu pri več kot 90 % žensk. SZO je zaradi dobrih rezultatov programa ZORA Slovenijo prepoznala kot državo, ki lahko med prvimi v Evropi doseže eliminacijo RMV. Za dosego tega cilja pa bomo v Sloveniji morali doseči še tretji cilj, to je povečati precepljenost proti HPV na 90 %.
V Sloveniji imamo organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu (DP ZORA) že od leta 2003. Slovenske ženske so program ZORA dobro sprejele in več kot 70 % se jih redno udeležuje presejalnih pregledov tudi v času pandemije covid-19.
V državnem programu ZORA si želijo, da bi pregledanost presegla ciljnih 70 % v vseh slovenskih občinah. V občini Dobrova - Polhov Gradec je bila 3-letna pregledanost na dan 30. 6. 2021 71,6 %, kar je nad ciljno vrednostjo, a nekoliko pod slovenskim povprečjem. Med 212 občinami je to 109. največja pregledanost. Lansko leto je bila pregledanost v naši občini 70,5 %, kar je bila 101. največja pregledanost med vsemi občinami.
Program ZORA pa rešuje življenja tudi v času pandemije covid-19! Za razliko od nekaterih drugih preventivnih zdravstvenih dejavnosti program ZORA tudi v času pandemije vse od maja 2020 dalje deluje neprekinjeno. In kljub vsem starim in novim pandemskim izzivom je bila v letu 2021 udeležba žensk v programu ZORA podobna kot pred pandemijo covid-19.
Ob letošnjem Evropskem tednu boja proti raku materničnega vratu ženske pozivajo:
DP ZORA, Onkološki inštitut Ljubljana
Več v priloženem gradivu.