Stara cesta 13
1356 Dobrova
Letos Slovenija praznuje 30 let samostojnosti – 30 let odkar se je uresničila ideja o lastni državi, za katero je bilo potrebno premagati številne izzive. Zato je tudi slovesnost ob praznovanju dneva državnosti in praznika občine Dobrova - Polhov Gradec, ki je v parku Polhograjske graščine potekala v četrtek, 24. junija 2021, minila v duhu ponosa in narodne zavednosti.
Lea Kumar je praznovanje dneva državnosti in praznika občine Dobrova - Polhov Gradec otvorila s slovensko himno. V nadaljevanju pa se ji je pri pevskem nastopu pridružila še Anja Papa, ki je poskrbela za spremljavo. Katja Premrl je ob spremljavi Bora Bevca predstavila svojo poezijo, za glasbeno popestritev pa so poskrbeli predstavniki Godbe Dobrova - Polhov Gradec.
Župan Franc Setnikar je ob priložnosti povedal, da se je v 30 letih veliko spremenilo, tako na državnem kot občinskem nivoju, nosilci razvoja pa niso posamezniki, temveč skupnost. Vsem prisotnim pa je hkrati zaželel lepo praznovanje obeh praznikov.
Osrednji dogodek slavnostne seje pa je bila podelitev občinskih priznanj. Osrednji dogodek slavnostne seje pa je bila podelitev občinskih priznanj. Iskrene čestitke vsem nagrajencem!
Marija Končan iz Črnega Vrha je prejela priznanje občine za izkazano prizadevnost na področju prostovoljstva in humanitarnega dela ter razvoja turizma v občini.
Marija Končan bolnim in starejšim občanom ter družinam z manj prihodka redno pomaga tako, da v sklopu Karitasa deli pakete pomoči. Če na terenu zazna še kakršne koli druge potrebe, vedno poizkuša pomagati po svojih najboljših moče. Poleg prostovoljstva in humanitarnih aktivnosti pa se Marija Končan ukvarja tudi s turizmom. Na kmetiji Na Prosenov ohranja tradicionalen način peke kruha, s čimer pritegne veliko obiskovalcev. Redno organizira tečaje peke kruha in z veseljem sodeluje pri televizijskih, radijskih in časopisnih prispevkih o Blagajevi deželi ter tako pomembno prispeva pri prepoznavnosti blagovne znamke in Črnega Vrha, hkrati pa skrbi za ohranjanje kulturno-zgodovinske dediščine. S svojo vlogo pomembno prispeva k razvoju turistične panoge v občini Dobrova - Polhov Gradec.
Janko Prebil iz Ljubgojne je prejel priznanje občine za izkazano prizadevnost na področju društvenega življenja ter razvoja čebelarstva v občini.
Janko Prebil je leta 1996 postal podpredsednik Čebelarskega društva Dolomiti Polhov Gradec, že leto kasneje pa njegov predsednik, funkcijo pa več kot uspešno opravlja še danes. Aktivnosti v društvu so se z nastopom njegovega predsedstva hitro razširile; pristopili so k ureditvi pašnega katastra stojišč za dovoz na pašo, k registraciji čebelnjakov z uradno dvočrkovno oznako za Slovenijo, pospešeno so se začela izvajati tudi izobraževanja čebelarjev, društvo pa je pridobilo status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu. Po zaslugi Janka Prebila je prepoznavnost čebelarskega društva na visokem nivoju. Kot predsednik društva pa je izredno aktiven tudi na lokalnem nivoju: pomembno je sodeloval pri organizaciji čebelarskega praznika v Polhovem Gradcu leta 2014, pri promociji medenega zajtrka v vrtcih in šolah ter pri vodenju čebelarskega krožka na OŠ Horjul. Janko Prebil pa aktivno sodeluje tudi v Čebelarski zvezi Slovenije.
Jelka Koprivec z Briš pri Polhovem Gradcu je prejela priznanje občine za izkazano prizadevnost na področju društvenega življenja ter razvoja klekljarske dejavnosti v občini.
Jelka Koprivec je cenjena članica Klekljarskega društva Polhov Gradec že vse od njegove ustanovitve pred petindvajsetimi leti. Klekljarsko društvo Polhov Gradec je prvo društvo te vrste v Sloveniji. Jelka Koprivec je vsa leta zgledno in predano vodila finančno poslovanje društva, po drugi strani pa je s svojimi čipkami sodelovala na vseh razstavah in drugih aktivnostih društva. Tudi po njeni zaslugi ima društvo na področju čipkarstva ne le državni temveč tudi mednarodni ugled. Jelka Koprivec je oseba z visokimi moralnimi merili, sočutna in zanesljiva oseba, pri ljudeh pa vzbuja zaupanje. Aktivno sodeluje tudi na številnih drugih področjih v domačem kraju – pri Karitasu, v župnišču in v Turističnem društvu Briše.
Metod Dolinar z Briš pri Polhovem Gradcu je prejel priznanje občine za izkazano prizadevnost na področju društvenega življenja v občini.
Metod Dolinar je član Turističnega društva Briše že od njegove ustanovitve. Je eden najaktivnejših članov društva, kjer deluje kot član upravnega odbor, hkrati pa predano sodeluje pri vseh društvenih dejavnostih. Vedno sodeluje pri pripravi Dneva pod Lovrencem, s svojim mizarskih znanjem znatno pripomore pri pripravi prizorišča za prikaz domačih obrti, njegove ideje in iznajdljivost pa so nepogrešljivi tudi pri vseh prostovoljnih akcijah v društvu in domačem kraju – pa naj gre za očiščevalne akcije, akcije za urejenost kraja, postavitev jaslic na Brišah, ali pa obnovo obcestnih kozolcev ali podružnične cerkve na Brišah. Je tudi član dveh pevskih zborov: Moškega pevskega zbora TD Briše in Jutranjega cerkvenega mešanega zbora v Polhovem Gradcu. Sam pravi, da mu je v veliko zadovoljstvo, ko vidi, kaj vse lahko naredi skupaj s člani društva, sovaščani, sosedi in prostovoljci.
Mag. Primož Kušar, doktor medicine, specialist družinske medicine, Ambulanta družinske medicine Polhov Gradec, je prejel priznanje občine za izkazano prizadevnost in nesebično pomoč prebivalcem Polhovega Gradca in okoliških naselij v epidemiji COVID-19.
Prebivalci Polhovega Gradca in okoliških krajev so neizmerno zadovoljni z delom zdravnika Primoža Kušarja in delom medicinskega osebja v Ambulanti družinske medicine Polhov Gradec ter referenčni ambulanti. Njegovo prizadevno delo pa je še posebej prišlo do izraza lansko leto, ko je nastopila nova virusna bolezen Covid-19. Veliko bolnikov po Sloveniji ni moglo dostopati do svojih zdravnikov, v Polhovem Gradcu pa teh težav ni bilo. Ambulanta je bolnike sprejemala neprekinjeno, čakalne dobe za pregled pa so bile in ostajajo minimalne. Posebej pohvalna pa je bila tudi odzivnost ambulante preko telefona in tudi spleta, kar je odpravilo potrebo po marsikateremu obisku zdravnika. Tako ostaja še danes, ko se je epidemija umirila. Pacienti so obravnavi kakovostno in hitro.
Čebelarsko društvo Dolomiti Polhov Gradec je prejelo priznanje občine za dolgoletno delo ob 100-letnici delovanja.
Čebelarsko društvo Dolomiti Polhov Gradec je v letu 2020 praznovalo 100-letnico organiziranega delovanja. 18. aprila 1920 je v Polhovem Gradcu namreč potekal ustanovni zbor, ki je naznanil začetek organiziranega delovanja in še pomembneje izobraževanja čebelarjev na našem območju. Pokritost z lokalnimi čebelarji na celotnem območju, na katerem društvo deluje, je zelo dobra, za kar moramo biti hvaležni, saj bi narava bila osiromašena brez čebel. Aktivnosti Čebelarskega društva Dolomiti so izrazito usmerjene v prid lokalnim interesom. Društvo sodeluje s šolami, vrtci, posamezniki in ostalimi društvi. Njegovi člani vodijo čebelarski krožek, skrbijo za šolski čebelnjak na osnovni šoli Horjul in čebelarijo na Ministrstvu za okolje in prostor. Vsako leto šolam in vrtcem med drugim podarijo tudi 50 kilogramov medu in jim predstavljajo poslanstvo čebelarjev in pomen lokalno pridelane hrane.
Matevž Košir iz Šentjošta nad Horjulom je prejel srebrni grb občine za pomemben prispevek pri ohranjanju podeželske kulturne dediščine in vsestransko delo pri razvoju krajevne skupnosti.
Matevž Košir se je rodil leta 1931 na Dolgih njivah kot osmi od petnajstih otrok. Komaj devetletnega so starši poslali v Suhi dol na kmetijo starega očeta, kjer je služil za pastirja. Nato pa se je pričela druga svetovna vojna, ki je od družine terjala velik davek in tako je Matevž pri štirinajstih letih ostal edini moški na kmetiji. Že v težkih povojnih časih je veliko svoje energije vlagal v preživetje in napredek Koširjeve kmetije, vedno pa je znal gledati tudi širše. Bil je pobudnik in sodelavec pri številnih projektih, ki so pripomogli k vsestranskemu razvoju vasi: vzdrževanje lesenega vodovoda za Suhi dol, izgradnja železnega vodovoda, članstvo v upravnem odboru kmetijske zadruge Šentjošt, ustanovitev PGD Šentjošt, postavitev električnega transformatorja v Suhem dolu, napeljava prve telefonske povezave na lokalnem območju, asfaltiranje ceste Lučine–Suhi dol, članstvo v župnijskem pastoralnem svetu župnije Šentjošt in številni drugi. Ob vsem tem je skupaj s svojo ženo Slavko zgledno gospodaril na Koširjevi kmetiji. Vedno je čutil spoštovanje do predmetov, ki v sebi nosijo zgodbo, in s tem je rasla njegova želja po ohranitvi starega orodja, kuhinjskih pripomočkov in drugih predmetov. V zadnjih 25 letih jih je uredil v smiselno celoto in tako je nastala občudovanja vredna muzejska zbirka, ki je našla svoje mesto v kamniti Koširjevi kašči, ki že sama nosi neprecenljivo zgodovinsko vrednost kot ena najstarejših stavb v svoji okolici. Kljub vsemu nekaterih predmetov ni mogel uvrstiti v svojo zbirko, zato jih je kot spreten oblikovalec lesa izdelal v obliki pomanjšane makete. Posebno skrb je namenil tudi ohranitvi fotografij, pisem in vojaških predmetov iz druge svetovne vojne. Sodeloval je na razstavi ''Mejni kamni, bodeča žica, stražni stopli in minska polja'', ki je bila pred dvema letoma na ogled v avli ljubljanske Filozofske fakultete. Njegove pripovedi so zbrane v zbirki ''Spomini'' pod naslovom ''Pošten bodi in delaj''. Pomembno je prispeval tudi k številnim knjigam, ki jih je napisal njegov brat Tone. Matevž Košir letos praznuje visok jubilej – 90 let.
Anica in Anton Tomšič z Dobrove sta prejela zlati grb občine za dolgoletno skrb pri spodbujanju in ohranjanju društvene dejavnosti v občini ter prispevek k ugledu in razvoju občine.
Njuna dolgoletna aktivna, ustvarjalna in povezovalna dejavnost na področju društvenega življenja v občini, medgeneracijskega sodelovanja in dela krajevne in občinske skupnosti pomembno vpliva na ugled in razvoj občine Dobrova - Polhov Gradec. S svojim življenjskim delom prispevata k uspešnemu delovanju skupnosti in razvoju občutka pripadnosti, hkrati pa s sodelovanjem pri delavnicah, dogodkih in izobraževanjih skrbita za visok nivo kvalitete življenja občanov občine Dobrova - Polhov Gradec.
Anica Tomšič je prejela priznanje občine leta 2011, leta 2014 pa tudi srebrni grb občine za dolgoletno delo v Društvu upokojencev Dobrova in Prostovoljnem gasilskem društvu Dobrova ter za povezovalno delo na področju krajevne in občinske skupnosti ter za aktivnosti na področju ohranjanja kulturne dediščine in prenašanja le-te na vse generacije, še posebej na šolsko mladino. Sodelovala je pri številnih likovnih razstavah, obletnih dogodkih in pripravi številnih prireditev in delavnic, redno pa je obiskovala tudi starejše člane Društva upokojencev Dobrova. S svojim prizadevnim delom pa je uspešno nadaljevala do danes. Trenutno je aktivna članica upravnega odbora Društva upokojencev Dobrova in članica občinskega Odbora za zdravstvo in socialo.
Anton Tomšič je prejel priznanje občine leta 2013, leta 2017 pa srebrni grb občine za dolgoletno delo v Društvu upokojencev Dobrova in Prostovoljnem gasilskem društvu Dobrova ter za povezovalno delo na področju krajevne in občinske skupnosti ter za aktivnosti na področju medgeneracijskega povezovanja, povezovanja sosednjih društev upokojencev ter organiziranja prostovoljnih akcij. Do leta 2019 je izredno uspešno vodil Društvo upokojencev Dobrova, ki je leta 2020 prav po njegovi zaslugi prejelo bronasti znak AVP za dolgoletno aktivno sodelovanje pri zagotavljanju prometne varnosti v šolskem okolišu. V času svojega predsedstva je organiziral številne dogodke in srečanja upokojencev, s čemer je program društva močno obogatil. Anica in Anton Tomšič sta lani postala tudi častna člana Društva upokojencev Dobrova.