Stara cesta 13
1356 Dobrova
Medobčinski inšpektorat in redarstvo v občinah Vrhnika, Brezovica, Dobrova - Polhov Gradec, Gorenja vas - Poljane, Žiri, Borovnica, Log Dragomer in Horjul opravlja inšpekcijski nadzor, redarstvo in nadzor nad izvajanjem občinskih predpisov in v nekaterih primerih tudi državne zakonodaje. Občine skupno financirajo delovanje Medobčinskega inšpektorata in redarstva, občina Dobrova - Polhov Gradec v višini 12,7 %. Organizacijsko je ločen na tri enote: na inšpektorat, redarstvo in pravno službo – ta je bila ustanovljena v letu 2020. Pravna služba deluje na področju splošnih, pravnih in kadrovskih zadev, v času epidemije pa je vodila tudi postopke v zvezi z urejanjem karantenskih odločb.
Lani prejeli 34 prijav na območju občine Dobrova - Polhov Gradec za inšpekcijski nadzor, na delo pa je v veliki meri vplivala tudi razglašena epidemija
Iz letnega poročila za leto 2020 je razvidno, da je zaradi razglašene epidemije Covid-19 prišlo do večjih sprememb v delovanju organa, saj je bil v lanskem letu poudarek inšpekcijskega nadzora predvsem na upoštevanju ukrepov za zajezitev epidemije. Inšpekcijski nadzor pa so opravljali tudi pri problematikah vezanih na občinske ceste, kanalizacijo, ravnanje z odpadki, turistično takso in odvajanje padavinskih voda. Inšpektorji so na podlagi odločb, ki urejajo ceste, redno izvajali nadzor nad prevoznostjo in vzdrževanjem občinskih cest ter o nepravilnostih obveščali upravljalca. Medobčinsko redarstvo je poleg kontrole mirujočega prometa ter javnega reda in miru med drugim izvajalo tudi stalni nadzor nad hitrostjo vozil, uporabo varnostnih pasov, uporabo telefonov in drugih naprav med vožnjo ter vodenjem psov na povodcu in pobiranjem njihovih iztrebkov.
V letu 2020 je Medobčinski inšpektorat in redarstvo prejel skupno 305 prijav, kar je izredno povečanje glede na leto 2019, ko so prejeli le 141 prijav. Uvedenih je bilo 167 inšpekcijskih postopkov, kar je 37 več kot leto prej.
Na območju občine Dobrova - Polhov Gradec je bilo v letu 2020 prejetih 34 prijav, izmed katerih so bile 3 prijave odstopljene Inšpektoratu RS za okolje in prostor, 1 prijava pa je bila odstopljena Inšpektoratu za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo. 3 prijave so se nanašale na zapuščena vozila, s postopki po uradni dolžnosti pa je bilo skupno uvedenih 16 inšpekcijskih postopkov. Prijave so se nanašale tudi na nedovoljeno odlaganje odpadkov, nedovoljeno poseganje v varovalni pas ceste, kršenje odlokov vlade v zvezi z zajezitvijo epidemije in nedovoljeno kurjenje. V občini Dobrova - Polhov Gradec je bilo vodenih 5 prekrškovnih inšpekcijskih postopkov; 4 zaradi odlaganja odpadkov, 1 pa zaradi njihovega kurjenja.
V letu 2020 izdanih 467 plačilnih nalogov zaradi prekoračitve hitrosti
Medobčinsko redarstvo je lani skupno izreklo 6.788 prekrškovnih ukrepov, od tega 500 v občini Dobrova - Polhov Gradec. Zoper lastnike nepravilno parkiranih vozil je bilo izdanih 27 plačilnih nalogov, zaradi prekoračitve hitrosti pa 467 plačilnih nalogov. 1 plačilni nalog pa je bil izdan v zvezi s kršenjem javnega reda in miru. Vse plačane globe v letu 2020 v občini Dobrova - Polhov Gradec so nanesle na skupno dobrih 34 tisoč evrov.
Občinski program varnosti in cilji za naprej
Glede na občinski program varnosti, ki je operativno izhodišče za vse službe, ki v posamezni občini skrbijo za varnost, je Medobčinski inšpektorat in redarstvo za lansko leto zaznal zmanjševanje števila nepravilno parkiranih vozil in primerov prehitre vožnje v naseljih, kar pripisujejo rednemu nadzoru prometa, deloma pa tudi zmanjšani količini prometa zaradi razglašene epidemije. Medobčinski inšpektorat in redarstvo pa glede ogroženosti okolja ugotavlja tudi to, da so nedovoljeni posegi v okolje vedno bolj opazni, saj je okoljska ozaveščenost vedno večja. Področje zahteva še bolj jasno ureditev ravnanja občanov in določitev nalog javnih služb.
Kot je izpostavljeno v poročilu, se Medobčinski inšpektorat in redarstvo trudi, da se inšpekcijski in redarski postopki zaključijo v čim krajšem času. Prizadevajo si za zmanjšanje števila kršitev, kar poskušajo doseči skozi ozaveščanje občanov. Njihovo delo bo tudi v prihodnje usmerjeno k obdelavi bistvenih kršitev, ki predstavljajo večjo nevarnost za javni interes in imajo škodljive posledice za osebe, premoženje in okolje.