Stara cesta 13
1356 Dobrova
Letos je med 18. in 24. januarjem 2021 potekal 15. Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Ob tej priložnosti je Onkološki inštitut Ljubljana v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) pripravil naslednje gradivo, v katerem si lahko preberete ključne informacije o tem obolenju in se seznanite s podatki o udeležbi občank Občine Dobrova - Polhov Gradec v programu ZORA.
Preprečevanja raka materničnega vratu in cepljenje proti okužbam s HPV
Rak materničnega vratu je izjema med raki, saj o njem vemo dovolj, da bi lahko preprečili skoraj vsako novo obolenje. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za tem rakom, izjemno majhna.
Kot izpostavljajo v NIJZ, so okužbe s humanimi papilomavirusi (HPV) najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži s HPV. Kljub temu da največkrat ne povzročajo težav, pa lahko okužbe z visokorizičnimi HPV povzročajo različne vrste rakov in obolenj. Lahko jim pripišemo skoraj 100 % raka materničnega vratu. V Sloveniji se od leta 2009/10 izvaja cepljenje deklic proti HPV kot priporočeno cepljenje ob sistematičnem pregledu v šestem razredu osnovne šole. Cepljenje proti HPV je najbolj učinkovito, če se izvede pred morebitno izpostavljenostjo okužbi s HPV, torej pred prvimi spolnimi stiki. Do sedaj opravljene raziskave so pokazale, da zaščita s cepljenjem proti okužbi s HPV traja vsaj deset let, pričakuje pa se, da bo zaščita še bistveno daljša. Zaenkrat velja, da poživitveni odmerki niso potrebni.
Program ZORA
Raka materničnega vratu lahko torej preprečimo s cepljenjem proti HPV in z udeležbo v programu ZORA. V Sloveniji imamo že od leta 2003 organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu (DP ZORA). A pandemija COVID-19 je za seboj pustila posledice. V zadnjem 3-letnem obdobju (na dan 30. 6. 2020) se je pregledanost v Sloveniji zaradi ukrepov za zajezitev pandemije COVID-19 prvič v 15 letih zmanjšala pod ciljno vrednost 70 % in je znašala 69,6 %, kar je tri odstotne točke manj kot leto prej (72,6 %).
V državnem programu ZORA si želijo vse ženske opozoriti na pomembnost udeležbe v presejanem programu in doseči stopnjo pregledanosti nad 70 % v vseh slovenskih občinah. V občini Dobrova - Polhov Gradec je 3-letna pregledanost na dan 30. 6. 2020 znašala 70,5 %, kar je nad ciljno vrednostjo in nad slovenskim povprečjem. Podrobnejši podatki o pregledanosti so dostopni na spletni strani programa ZORA (https://zora.onko-i.si/publikacije/kazalniki).
Katere spremembe so zaznamovale program ZORA v preteklem letu?
Državni program ZORA poziva: